Embed

En iyi 10 Kore Filmi

 

10
Memories of Murder - 2003
Başrollerde Güney Kore sinemasının en ünlü aktörü Song Kang-Ho (The Good, The Bad, The Weird and The Host filminden hatırlayabilirsiniz) ve Sim Sang- Kyeong var. Bu film Kore sineması fanları tarafından oldukça sevilen bir polisiye film. “Memories of Murder” gerçek bir hikayeye dayanıyor. Hikaye, Güney Kore’de 1980 yılında başlayan ilk seri cinayetlerin soruşturmasıyla ilgili. Film, biraz yavaş ilerlese de karakterler derinlemesine işleniyor ve Güney Kore’de polislerin bu cinayetlerle ve zanlılarla nasıl başa çıktığını anlatıyor. Bir çok Polisiye Hollywood filmine taş çıkartacak türden bir film.
9
Spring, Summer, Autumn, Winter…and Spring – 2003
Film görsel olarak çok başarılı. Film, göl kenarında bulunan bir manastırda yaşlı bir papaz ve genç öğrencisinin etrafında gelişiyor. Genç papazın hayatı, yazın aşık olduğu kız ve onun annesiyle tanışmasıyla değişiyor. Genç papaz kızın hastalığına çare bulmaya çalışıyor. Bunun üzerine yaşlı papaz, genç kızı manastırdan gönderiyor. Mevsimler geçiyor… O gidince genç papaz da manastırı terk ediyor. Lirik şiirden sinemaya aktarılan filmin yönetmeni Asya sinemasının en önemli isimlerinden Kim Ki-Duk.
8
A Moment to Remember – 2004
Hiç kimse romantizmi Koreliler gibi anlatamaz. Eğer nefesinizi kesecek bir romantik film arıyorsanız, Love Story’i yeniden izlemeyin. Kore sinemasının en başarılı romantik filmlerinden biri olan “Moment to Remember” ‘a şans verin. Pişman olmayacaksınız. Film, birbirine aşık 2 gencin öyküsünü anlatıyor. Başrolleri Woo-Sung Jung ve güzel aktrist Ye-Jin Son paylaşıyor. Birbirlerine deli gibi aşık olan bu 2 gencin hayatları, genç kızın Alzheimer hastalığına yakalanmasıyla değişiyor. Aşk ve fedakarlık üzerine yapılmış muhteşem bir aşk hikayesi.
7
My Sassy Girl – 2001
Filmin başarısından sonra bir Amerikan film şirketi filmin yeniden çekim hakkını satın alıp 2008 yılında Filmi “Bizarre Girl” olarak dünyaya tanıttı. Ama siz filmin Amerikan versiyonundan uzak durun. İzlemeniz gereken kesinlikle 2001 yılında çekilmiş olan My “Sassy Girl”. Filmde iyi kalpli ve kimi zaman da naif kolej öğrencisi Kyun-woo’nun güzel ama bir o kadar da çılgın olan kız arkadaşı Jun Ji-hyun ile yaşadığı komik ve kimi zaman zaman duygusal ilişkisi konu edilmektedir. Film, Kim Ho-Sik adında gerçek bir kişinin blogunda kız arkadaşıyla yaşadığı ilişkinin anlatılmasından, sinemaya aktarılmıştır. 
Kaynak
6
A Tale of Two Sisters – 2003
Güney Kore Filmleri her zevke hitap eder diye baştan söylemiştim. Konu psikolojik gerilim filmlerine gelince, böyle bir filmi atlamak haksızlık olur. Film görsel başarısıyla, felsefik bakış açısıyla ve gerçekten insanı geren yapısıyla gerilim filmleri arasında oldukça başarılı bir yere sahip. Her ne kadar filmin  2009 yılında “Uninvited” isimli Amerikan versiyonu da çevrilmiş olsa,  A Tale of Two Sisters’ın yanından bile geçemiyor.
5
The Good, the Bad, the Weird – 2008
Filmin içinde aksiyon, macera ve western üçlemesini bulabiliyorsunuz. 1940′ların Mançuryasında geçen film, 3 suçlunun arkalarında Japon ordusu ve Çin haydutları varken hazine haritasını bulmaya çalışmalarını konu alıyor. Yönetmen Ji-woon Kim. Başrollerde Memories of Murder’dan tanıdığımız Song Kang-Ho var.
4
Brotherhood of War – 2004
Çok başarılı bir savaş filmi. Film, 1950-1953 yılları arasında çıkan soğuk savaşta iki erkek kardeşin ve ailesinin yaşadıklarını konu alıyor. Mutlu bir hayatları varken , çıkan savaşa katılan 2 gençten büyük olan Jin Seok’un en büyük amacı önce savaşta başarılı olmak daha sonra da kardeşini güvenle ailesinin yanına göndermektir. Savaş sırasında askerlerin çektiği çileler, savaş görüntüleri çok başarılı bir şekilde sinemaya aktarılmıştır. Filmin ana konusu aile bağları olsa da , siyasi bazı mesajları da çok doğru yerlerde ve gerektiği kadar vermeyi başarmıştır.
3
The Chaser – 2008
Film, eski polis memuru, yeni kadın satıcısı Joong-Ho’nun kızlarının bir bir ortadan kaybolmasını üzerine başlayan bir kovalamacayı konu alıyor. Yönetmen Ha Hong-Jin. Yerinizde oturmadan izleyeceğiniz bir Aksiyon, dram ve gerilim filmi.
2
Old Boy – 2003
15 yıl mahkum edildiğinizi düşünün-hayır gerçek bir hapishanede değil-bir otel odasında. Tanımadığınız biri sizi esir alıyor ve bunun neden olduğunu bile hatırlamıyorsunuz. Oh Dae-Su ‘nun(Choi Min-Sik) durumu aynen bu şekilde gelişiyor. Yavaş yavaş deliren Oh Dae-Su sonra biranda hiçbir açıklama yapılmadan serbest bırakılıyor. Film, heyecan verici ve şaşırtıcı hikayesiyle oldukça başarılı.
1
Musa – 2001
2001 yılında Seong-Soo Kim, bu destanı beyaz perdeye aktardığında, bu film ozamana kadar çekilmiş en pahalı Kuzey Kore filmi olmuştu. Başrolleri Crouching Tiger, Zhang Ziyi ve daha birçoklarının tanımadığı Woo-Sung Jung paylaşıyor. Film, sürgün edilen bir grup Koreli diplomat ve muhafız grubunun Moğollarla mücadele ederek geri dönme çabalarını anlatıyor. Film’de oyuncuların üstün performaslarını izleyebilirsiniz

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !